HRVATSKO KULTURNO UMJETNIČKO PROSVJETNO DRUŠTVO
HRVATSKO KULTURNO UMJETNIČKO PROSVJETNO DRUŠTVO
HRVATSKO KULTURNO UMJETNIČKO PROSVJETNO DRUŠTVO
HRVATSKO KULTURNO UMJETNIČKO PROSVJETNO DRUŠTVO
HRVATSKO KULTURNO UMJETNIČKO PROSVJETNO DRUŠTVO

„Stanislav Preprek“

Novi Sad

Pretraga

HKUPD „Stanislav Preprek“ održalo je 12. puta sada već tradicionalnu manifestaciju pjesništva Preprekovo proljeće 2021, naglasio je u svom obraćanju Krešimir Tkalac, predsjednik našeg Društva. Između ostalih uzvanica, manifestaciji su nazočili: opunomoćeni ministar Veleposlanstva Republike Hrvatske, gospodin Stjepan Glas, tekonzul prvog razreda Generalnog konzulata RH u Subotici, gospodin Hrvoje Vuković. Nazočne je u ime obojice pozdravio Stjepan Glas. Zadovoljstvo nam je svojom nazočnošću pričinio i velečasni gospodin Daniel Katačic, župnik crkve Imena Marijina (Katedrale), a drag gost, gospodin Dušan Mihalek, bivši muzički urednik RTV, podsjetio suradnje sa velikanom Stanislavom Preprekom, čije ime nosi naša udruga. Svojevremeno je D. Mihalek objavio jedinu gramofonsku ploču i notne zapise Stanislava Prepreka u Udruženju kompozitora Vojvodine. Program manifestacije sjajno je vodila gospođa Željka Jelić, glumica. Vrijedno je napomene da je i ove godine manifestacija podržana od Grada Novog Sada–Gradske uprave za kulturu, AP Vojvodine – Pokrajinskog tajništva za kulturu, Pokrajinskog tajništva za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine – nacionalne zajednice, kao i Središnjeg državnog ureda za Hrvate izvan Republike Hrvatske. U sklopu ovogodišnjeg programa (zbog neodržane manifestacije Preprekovo proljeće 2020), uručene su nagrade čije su dobitnice: 1. Branka Dačevic za pjesmu Buđenje prirode, koju je autorica osobno pročitala i primila priznanje; 2. Davorka Crnčecza pjesmu Berba koju je sjajno publici predočila pjesnikinja Ljerka Radović, članica Udruge; 3. Mirjana Kiževskiza pjesmu Među zidovima koju jeosobno i nadahnuto pročitala autorica.

Knjigu Preprekovo proljeće 2021. predstavila je dr. Dragana V. Todoreskov, kniževna kritičarka i urednica zbirke, te je potom pročitala recenziju književnika i kniževnog kritičara Franje Nagulova (zbog njegove spriječenosti). Zbog epidemiološke situacije i lošeg zdravstvenog stanja, manifestaciji Preprekovo proljeće 2021. nisu nazočili prvonagrađeni Denis Peričić iz Varaždina, drugonagrađeni Antun Kovač iz Sombora, kao ni trećenagrađeni Ivan Gaćina iz Zadra. Njegovu pjesmu Prelijepi dane vrsno je pročitala prof. Ivana Kaluđerović Šiđanski. Drugonagrađenu pjesmu, The Story from London Antuna Kovača, sjajno je interpretirala glumica Maja Brukner. Prvonagrađenu pjesmu Denisa Peričića Kada preostala je samo tama, kao i njegovo pismo pozdrava, pročitala je Ana Marija Kaluđerović, voditeljica Književnog kluba. Prilika je da svim dobitnicima još jednom čestitamo!

Tok manifestacije pratila je puna dvorana poštivalaca lijepe riječi izražene stihom. Ženska pjevačka skupina „Stanislav Preprek“ (iako nepotpuna) i muzički trio, pod ravnateljstvom Dobrivoja Jankovića, izveli su tri bloka tradicionalnih hrvatskih pjesama i svojim pjevanjem i muziciranjem, doprinijeli uspješnosti manifestacije i zadovoljstvu slušalaca. Uvaženim uzvanicama, dragim gostima i svima koji su došli i koji nam pružaju potporu zahvaljujemo, očekujući novi susret u zajedništvu.

Ana-Marija Kaluđerović,

voditeljica Književnog kluba „Stanislav Preprek“

   

Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021 Preprekovo proljece 2021   

Copyright © 2016. HKUPD Stanislav Preprek All Rights Reserved

Design by Ivan Dermanov